Čo znamená kŕčovité otáčanie hlavy trojtýždňového bábätka?

Zodpovedané
6. nov 2021

Dobrý deň,

náš trojtýždňový chlapček sa od narodenia divne hýbe. Kŕčovito naťahuje hlavičku do pravej strany a nahor dozadu a pritom má vyplazeným jazyk. Robí to väčšinou vtedy, keď ho dám odgrgnúť. Vyzerá to ako nejaký kŕč. Po pôrode mi povedali, že otáča hlavičku do pravej strany a do ľavej nie. Že máme polohovať a to aj robíme.

Môže to kŕčovité otáčanie hlavy niečomu nasvedčovať?

Je tiež dosť silný. Od narodenia dvíha hlavičku dosť vysoko a dokáže ju napr. po odgrgnutí dvíhaním presúvať tak, že sa mi dostane až na hrudník a zaspí.

Všetky jeho pohyby sú také rýchle a trhané. Nôžky mal po narodení vystreté a nie skrčené. Teraz je to už lepšie. Ide o kŕčovité pohyby, také neprirodzene vytáčanie.

Môže mať nejakú neurologickú vadu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si. Kŕčovité pohyby po papaní by mohli byť preto, že mu "stojí" mliečko v žalúdku a uvoľní sa až po odgrgnutí.

Dieťatko vyšetruje lekár, ktorý hodnotí jeho reflexy a neurologický status. Iba ten sa môže vyjadriť k stavu dieťatka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas