Čo znamená špinenie u 16-ročnej?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom mojej 16,5-ročnej dcéry. Menštruáciu ešte nikdy nemala (2 roky má anorexiu). Pred 2 mesiacmi sa u nej objavilo špinenie - ružový fľak na nohavičkách. V ten deň a ani v nasledujúce dni sa už nič podobné neobjavilo. Potom približne o 6 týždňov zase a teraz s týždňovým rozdielom zase.

Môže to byť náznak prvej menštruácie, alebo ide o nejaký iný problém?

Nebola to krv, iba niečo ako ružový výtok. Má 45 kg, 164 cm.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže to byť náznak prvej menštruácie. Predpokladám, že ste v rámci diagnózy sledované s dcérkou.

Dievčatá s nízkou váhou nemajú menštruáciu "na čas" - čo je maximálne do 15. roku. Ale aj tak by bolo vhodné aj vyšetrenie gynekológom (nebojte sa, bude citlivé), na sonografickú kontrolu vnútorných pohlavných orgánov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas