Čo znamená výrastok pri konečníku u 16 mesačného syna?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

pred pár dňami som si u môjho 16 mesačného synčeka všimla, že po stolici má na konečníku malý akoby výrastok alebo žilku. Nekrváca a ani ho to na dotyk nebolí.

Stolicu má pravidelnú a skôr mäkkú. Papá dosť vlákniny.

Čo by som na to mala použiť?

K lekárke s ním pôjdem vtedy, ak to nebude miznúť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to vonkajší hemeroid.

Hemeroidy u detí do 15 rokov sú veľmi vzácne. Ak však sú prítomné, vo väčšine prípadov ide o vonkajšie hemeroidy.

U malých detí by mohli vyzerať ako šedavo modré uzlíky pri konečníku vyklenujúce sa väčšinou pri stolici. Vonkajšie krvácanie nebýva časté a ak nie je, tak takéto bezpríznakové perianálne modravé uzlíky nevyžadujú špeciálnu liečbu.

Ak sú však symptómy (svrbenie, pálenie, krvácanie) doporučuje sa konzervatívna liečba masťami a čípkami s anestetickou a adstringentnou zložkou - u detí masť Faktu.

Vhodné sú aj režimové opatrenia - pohyb, po stolici sprcha namiesto používania toaletného papiera, zamedziť zbytočnému vysedávaniu na záchode, masáže konečníka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas