Čo znamenajú bolesti hlavy a nožičiek u štvorročnej dcérky?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

moja štvorročná dcérka sa už asi rok sťažuje na bolesti hlavy a bolesti nožičiek pri chôdzi a aj večer. Keď to začalo, riešila som odber krvi u obvodnej lekárky. Obávala som sa leukémie, ale výsledky boli ok.

Zisťovali sme aj boreliózu, keďže mala cez minulé leto aj kliešťa. To bolo tiež ok. Počas tohto roka sme boli ohľadom bolesti hlavy na krčnom, či to nie sú dutiny. To bolo ok.

Ale teraz pred dvoma týždňami jej vyberali nosnú mandľu, keďže mala zápal uška a pritom zistili veľmi zväčšenú nosnú mandľu. Má aj dlhodobo zväčšené uzliny na krku, najmä na jednej strane. Na krčnom lekárka povedala, že je to zápalové zväčšenie z chorôb, čo prekonala. Boli sme na očnom, výsledky ok. Čaká nás ešte neurológia.

Čo sa nožičiek týka, tak na ortopédii mi povedali, že je v poriadku. Vraj sú to rastové bolesti. Vraj máme mastiť a masírovať. Tak dávame kostihojovú masť každý večer, ale nepomáha. Tie bolesti nožičiek sa stupňujú aj intenzitou aj frekvenciou. Hocikedy doma aj vonku zastane a povie, že ju veľmi bolí nôžka, že nemôže ísť ďalej. A naozaj ide chvíľu tak, že jednu nôžku ťahá za sebou bez pohybu ako keby stŕpnutú. Niekedy skoro plače.

Aký by to mohlo mať všetko súvis?

Môžu to byť takéto intenzívne rastové bolesti, alebo mám hľadať ďalej?

Napadlo mi ešte, či nemá kŕče, že jej chýba magnézium alebo niečo iné. Nevie mi tú bolesť presne popísať. Keď je poviem, že nech mi ukáže, kde presne ju bolí, tak ukazuje mi bočné strany kolienka z vnútornej a vonkajšej strany nohy, celú nohu od kolienka dolu vpredu aj vzadu a aj členkovú oblasť zvrchu nohy. Asi sa to volá priehlavok. Vždy ju bolí viac ľavá noha ako pravá. Hlavičku ukazuje rôzne. Niekedy celú hlavu, niekedy navrchu hlavy vzadu.

Tie bolesti nôh sú niekedy také intenzívne, že ju obmedzujú v pohybe. O chvíľu to ale prejde a ona behá ako keby jej nič nebolo. Je ale pravda, že vládze menej ako predtým a pri dlhých prechádzkach, pri ktorých predtým nemala problém, teraz nevládze a sťažuje sa na nôžky.

Ako jej môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bol robený RTG nohy a bol negatívny a ortopedický záver je rastové bolesti, tak niet čo k tomu asi dodať. Ak nebol RTG nohy, dožadovala by som sa ho.

Neurológia kvôli bolestiam hlavy je nutná. Uvidíte čo bude záverom vyšetrenia.

Otázne je, či nemôže ísť o psychickú nadstavbu či sa vo Vašom živote niečo zásadné neudialo, čo by ju mohlo negatívne oplyvniť (smrť/rozchod/nový súrodenec).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas