Čo znamenajú kruhy pod očami dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
8. jan 2022

Dobrý deň,

dvojročnému synovi sa objavil kruhy pod očami ako 7 mesačnému. Bol dojčený do 6 mesiacov, alergie nemá. Keď som to spomenula pediatričke, odbila ma. Vraj je bledý typ a málo spí. Na moje naliehanie mu urobila rozbor moču a povedala, že všetko je ok. Časom sme pediatra zmenili, rovnako som ho na to upozornila. Taktiež mu urobil iba rozbor moču (vtedy mal 2 roky) a povedal, že všetko je v poriadku.

Dnes má syn 2 roky a 4 mesiace a kruhy pod očami má stále. Od 2 rokov prespí celú noc (11 - 12 hodín). Cez deň už občas nespáva. Kruhy si však už všímajú aj známi a rodina.

Mala by som podľa Vás naliehať na nejaké ďalšie vyšetrenia, alebo vyšetrenie moču dokáže odhaliť všetko potencionálne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vyšetrenie moču neodhalí chudokrvnosť (anémiu), pri ktorej majú niekedy detičky kruhy pod očami. Respektíve taký ospalý výraz spolu s bledým typom pokožky by mohli pre anémiu svedčiť.

Vyšetrenie sa realizuje iba pomocou odberu krvi. Nedá sa vyšetriť z moču.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas