Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dcére nezaberá Fenistil na údajnú alergiu na antibiotiká. Nemôže ísť o 6. chorobu?

Zodpovedané
11. júl 2019

Dobrý deň,

od piatku mala 6 mesačná dcéra teplotu. V sobotu mala 39,5, tak sme išli na pohotovosť. Doktorka jej dala antibiotiká a večer som jej hneď dala prvú dávku.

V pondelok poobede sa vyhádzala. Ráno mala 4. dávku. Šla som k doktorke, pozrela len na brucho a povedala, že to bude alergická reakcia a predpísala iné antibiotiká a dala jej fenistil.

Od včera už mala 3 dávky fenistilu, ale výsyp jej nemizne, skôr sa jej spravil ešte aj na krku a lícach. Teplotu mala naposledy v sobotu v noci, momentálne už nemá.

Dcére nezaberá Fenistil na údajnú alergiu na antibiotiká. Nemôže ísť o 6. chorobu?

Ďakujem

Dobrý deň,

presne takýto priebeh má šiesta choroba - vysoké horúčky počas 3 dní, u dojčiat medzi 6.-12 mesiacom, kedy po 3 dni je dieťa bez teploty a vyhádže sa. Na výsyp Fenistil nezaberá, zmizne aj bez neho - koža nemáva následky.

Zároveň však, mohlo ísť aj o bakteriálne ochorenie, na ktoré ak zvolené ATB dobre zaúčinkovali, tak už teplotu nemala a v pondelok mohla zareagovať na liek vyhádzaním sa.

Ak sa však nespravilo CRP, nevieme presne povedať o aký typ ochorenia ide (či vírusový či bakteriálny), a tým pádom ani nevieme či u dcérky išlo o šiestu chorobu alebo o bakteriálnu infekciu s nutnosťou antibiotickej liečby.

Takže na otázku Vám odpovedám, že áno môže ale aj nemusí ísť o šiestu chorobu. Ale z dostupných informácii, ja by som sa skôr prikláňala k tejto diagnóze.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová