Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa pohryzla polotúlavá nezaočkovaná mačka. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

naše dieťa pohryzla polotúlavá nezaočkovaná mačka. Infektológ hovorí iné ako veterinár a dokonca aj infektológovia sa medzi sebou nezhodujú.

Časť tvrdí, že treba ihneď očkovať a časť hovorí, že máme počkať na výsledky z rozborov zvieraťa. Zatiaľ čakáme na výsledky a bojíme sa, aby sme neurobili čakaním chybu, kedže nevieme ako rýchlo treba prípadne vakcínu podať.

Na jednu stranu by sme neradi 7 ročné detské telíčko alergika traumatizovali, hoci všetky povinné očkovania sme absolvovali. Na druhú nechceme riskovať jeho život.

Na infekčnom s nami riešili len besnotu. Mám menšiu obavu, či náhodou nemohlo dojsť aj k prenosu nejakých iných chorôb. Miesto pohryznutia sme po incidente umyli mydlom i vodou a nastriekali Dettolom z lekárničky. Na druhý deň sme ho ešte potreli Betadinom.

Ako máme pokračovať ďalej?

Za odpoveď ďakujem

DObrý deň,

infektológ je lekár - špecialista, do ktorého menežmentu si nedovoľujem zasahovať, nakoľko v takýchto situáciach je práve on ten, ktorý to má riešiť.

Taktiež by som sa zamýšľala najmä nad besnotou - je to veľmi vážne ochorenie. Nad inými ochoreniami sa môžeme zamýšľať neskôr. Najdôležitejšie je vylúčiť besnotu. Príznaky iných ochorení - zväčšenie uzlín, teploty, podozrivé zmeny v mieste pohryznutia, nočné potrenie, zimnica.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas