Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
Zodpovedané

Dieťa pohryzla polotúlavá nezaočkovaná mačka. Čo nám odporúčate?

Zdravie a choroby (A - Z)
30. nov 2019

Dobrý deň,

naše dieťa pohryzla polotúlavá nezaočkovaná mačka. Infektológ hovorí iné ako veterinár a dokonca aj infektológovia sa medzi sebou nezhodujú.

Časť tvrdí, že treba ihneď očkovať a časť hovorí, že máme počkať na výsledky z rozborov zvieraťa. Zatiaľ čakáme na výsledky a bojíme sa, aby sme neurobili čakaním chybu, kedže nevieme ako rýchlo treba prípadne vakcínu podať.

Na jednu stranu by sme neradi 7 ročné detské telíčko alergika traumatizovali, hoci všetky povinné očkovania sme absolvovali. Na druhú nechceme riskovať jeho život.

Na infekčnom s nami riešili len besnotu. Mám menšiu obavu, či náhodou nemohlo dojsť aj k prenosu nejakých iných chorôb. Miesto pohryznutia sme po incidente umyli mydlom i vodou a nastriekali Dettolom z lekárničky. Na druhý deň sme ho ešte potreli Betadinom.

Ako máme pokračovať ďalej?

Za odpoveď ďakujem

DObrý deň,

infektológ je lekár - špecialista, do ktorého menežmentu si nedovoľujem zasahovať, nakoľko v takýchto situáciach je práve on ten, ktorý to má riešiť.

Taktiež by som sa zamýšľala najmä nad besnotou - je to veľmi vážne ochorenie. Nad inými ochoreniami sa môžeme zamýšľať neskôr. Najdôležitejšie je vylúčiť besnotu. Príznaky iných ochorení - zväčšenie uzlín, teploty, podozrivé zmeny v mieste pohryznutia, nočné potrenie, zimnica.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová