Ja častá chorobnosť dieťaťa chodiaceho do jaslí v poriadku?

Zodpovedané
8. feb 2022

Dobrý deň,

dcéra začala chodiť do jaslí v 20. mesiacoch. Je to už skoro 6 mesiacov a každý mesiac sa opakuje rovnaký scénar. Týždeň alebo menej v jasliach, minimálne tri týždne doma. Väčšnou sa jej spustia soplíky a po týždni začne kašľať. Teploty/horúčky väčšinou nemáva. Vzhľadom na to, že bojuje so smrkaním a vzhľadom na situáciu ju hneď ako jej začnú sople nedávam do jaslí. Čakám kým úplne prestanú.

Pravidelne jej odsávam soplíky, striekam Sterimar a prípadne Nasivin. Na kašeľ väčšinou Bronchipret.

Kým nezačala chodiť do jaslí, tak chorá nebývala. Pravidelne s ňou chodím von. Nemyslím, že ju príliš babuším. Snažím sa, aby mala vyváženú stravu.

Pravidelne jej dávam Vigantol. Od nástupu do jaslí som pridala Probio Fix a Cebion 4 kvapky na odporúčanie našej pediatričky.

Je takáto častá chorobnosť normálna?

Kedy to ustúpi?

Mám niečo zmeniť?

Robím niečo nedostatočne?

Kedy by už bolo treba riešiť vážnejší problém, ktorý by mohol spôsobovať takú častú chorobnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nerobíte nič nesprávne. Dcérka nastúpila do kolektívu detičiek, kde je na malom mieste veľká koncentrácia detí. Tie ešte nevedia vôbec dodržiavať hygienické štandardy a vymieňajú si vírusy medzi sebou. Niekoho imunita je "pripravenejšia", iný reaguje ako Vaša dcérka.

Pokiaľ nemá závažné infekcie typu zápal pľúc, obličiek, alebo aj iné s nutnosťou ATB liečby, tak sa dieťa nezvykne nikam odosielať.

Liečite ju správne. Pridala by som na dennej báze inhalovanie Vincentkou, prípadne Imunoglukan (po dohovore s Vašou doktorkou- vysadiť potom Cčko). Keď bude trošku staršia a bude vedieť používať nosné sprchy, vyskúšala by som aj to.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas