Je bezpečné povoliť celkovú anestézu dieťaťa 15 dní po očkovaní?

Zodpovedané
9. máj 2019

Dobrý deň,

môjho syna čaká CT vyšetrenie a operácia kefalhematómu, keďže sa nevstrebáva.

30.4.2019 mal základné očkovanie do nožičiek proti pneumokokovi, obrne, záškrtu a tetanusu.

15.5.2019 ho majú dať do celkovej anestézy, robiť CT a chirurgicky to odstrániť.

Je bezpečné dať dieťa 15 dní po očkovaní do anestézy:

Ako dlhá bude hospitalizácia po takomto zákroku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po operácii je nutný pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti 1-2 dni a následná hospitalizácia na normálnom lôžkovom neurochirurgickom oddelení do zhojenia rany a vybratia stehov - cca 8 dní po operácii.
Avšak každé pracovisko má svoje zaužívané postupy, preto sa spýtajte na pracovisku, kde synčeka budú riešiť.

Čo sa týka celkovej anestézy. Všeobecne sa v praxi deti pred operačným výkonom v celkovej anestézii neočkujú neživou vakcínou minimálne 7 dní, živou vakcínu cca 2 - 3 týždne pred operáciou. A to z dôvodu eliminácie možných vedľajších príhod po očkovaní, ktoré by mohli časovo korelovať s podaním anestézie a realizáciou operácie.

Ak je rozostup medzi očkovaním neživou vakcínou 2 týždne, nemalo by to už na pooperačný priebeh teda vplývať.

Určite to však prekonzultujte s operatérmi, ktorí majú s tým mnoho skúseností.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas