Je hypospádia dedičná?

Zodpovedané
28. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na viacero veci týkajúcich sa hypospádie. Syn má 10 mesiacov a vo štvrtom mesiaci nám doktor povedal, že všetko je v poriadku. Uvidí sa, že do ktorej strany bude prirastat koža, či ku špičke alebo smerom nadol. Pokiaľ bude prirastať správne, tak sa nič nebude robiť. Iba sa vystrihnú nejaké zrasty.

Kontrolu máme mať až po roku. Nikto mi ale nepovedal, ako sa mám starať o hygienu.

Hypospádiu mal aj môj manžel, keď sa narodil. Mal to síce podstatne horšie ako syn a skončil na operácii.

Je možné, že to bude dedičné?

Ďakujem

Dobrý deň,

presný vznik hypospádie nie je ešte objasnený, ale je známe, že je častejšia u chlapcov otcov, ktorí hypospádiu mali (genetický vplyv).

Na vznik však má vplyv aj vonkajšie prostredie - insekticidy, hnojivá a rastlinné estrogénne pôsobiace substancie (fytoestrogény), a faktory zo strany matky (počas tehotnosti preeklampsia, hypertenzia, aj in vitro fertilizácia).

Podľa toho, čo píšete ide u Vášho synčeka o ľahkú formu hypospádie, pri ktorej nehrozí operácia. Ak by hrozila operácia tá sa robí väčšinou medzi 6.-24. mesiacom života.

Ak Vás urológ neupozornil na špeciálnu hygienu, znamená to zrejme, že postačí štandardná starostlivosť - denné kúpanie, po 1. roku života sťahovanie predkožky jemne počas kúpeľa, nie nasilu, aby sme nespôsobili mikrotrhlinky a jazvy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas