Je kvôli Moraxelle nutné 2,5-ročnému dieťaťu vybrať nosnú mandľu?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

mám 2,5-ročného syna a tri mesiace sa trápime s Moraxellou. Začalo to zelenými soplíkmi a zápalom ucha. Pediatrička synovi predpísala Augmentin. Počas užívania sa to zlepšilo, soplíky prestali vytekať, chrčali mu už iba kdesi v dutinách. Akonáhle dobral antibiotiká, do dvoch dní sople začali zase. Aplikovala som mu Pamycon, ten mu nepomohol vôbec. Potom som skúsila rôzne prírodné doplnky. Syn užíva už tri mesiace rakytníkovú šťavu, začala som mu podávať ešte aj kapucínku. Striekali sme do nosa morskú soľ, naparovali Vincentkou a podobne. Avšak po týždni bol už strašne zahlienený, kašľal a vracal hlieny. Boli sme na ORL. Lekárka odporučila nasadiť antibiotiká podľa druhu baktérie a vraj, ak mu nezaberú, tak by už riešila nosnú mandľu.

Pediatrička mu nasadila Suprax a Trifed. Počas užívania sa stav opäť zlepšil, všetky príznaky zmizli. Ostalo opäť iba chrčanie v dutinách, ale pri smrkaní mu žiadne sople nešli. Po doužívaní bolo opäť dva dni lepšie a potom sople začali zas. S pediatričkou sme sa zhodli, že ďalšie antibiotiká už brať nebude. Znova sme iba posilňovali imunitu a dávali prírodné doplnky, ale po pár dňoch mu začali hnisať oči. Lekárka nám ako poslednú možnosť dala Uniflox do očí a nosa. Keď sa stav nezlepší, tak vraj znova musíme absolvovať ORL. Pravdepodobne tam budú riešiť nosnú mandľu.

Pred dvoma dňami dobral Uniflox, ale jeho zdravotný stav je viac-menej rovnaký ako predtým.

Zdá sa mi však u 2,5-ročného dieťaťa vyberanie nosnej mandle kvôli obyčajnej baktérii dosť veľký zákrok.

Ako by ste riešili tento problém vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

je synček v kolektíve či doma?

Ak je v kolektíve iných detí, tak takáto chorobnosť je v podstate "normálna" a osobne by som ešte do výberu nosnej mandle nešla. Na druhej strane nie som ORL lekár. Ten indikuje výber, nie pediater.

Ak by bola mandľa vyslovene zväčšená, synček by chrápal, dýchal ústami, mal prípadne aj apnoe pauzy, bol zle vyspatý, mal opakované zápaly stredného ucha, tak to je jednoznačné kritérium pre výber nosnej mandle.

Pri bežných infekciách a po nich je však dôležité najmä dôsledné preliečenie a potom skôr konvičkovanie, inhalácie a lokálne morská voda do nosa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas