Je normálne, že dvojmesačné bábätko chrčí?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

moje dvojmesačné bábätko často pri dýchaní chrčí. A to najmä po jedle, alebo keď veľmi plače. Prejde to až do stavu, že sa nemôže nadýchnuť. Vtedy ju musím rýchlo zobrať na ruky do zvislej polohy. Trochu to pomôže.

Bola som s tým už 2x u nášho pediatra, ale povedal, že nič nepočuje. Vraj je to normálne a také malé detičky majú zúžené dýchacie cesty v okolí nosohltanu. Samozrejme, že vtedy bola v kľude, takže to chrčanie aktuálne nemala.

Veľmi sa o ňu bojím, a to najmä v noci. V lete starší syn prekonal silný zápal pľúc bez horúčky, bojím sa, aby to nebolo aj u malej dcérky.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že chrčavý zvuk bude skôr na vrub nošteka - zamerajte sa na jeho hygienu, napriek tomu, že sa Vám nezdá, že je tu problém.

Do nošteka dávajte opakovane cez deň materské mliečko a potom odsávajte. Ak v byte kúrite, zvlhčujte vzduch.

To, že sa pri plači nevie nadýchnuť je skôr zachádzanie sa - vtedy treba do dieťatka dýchnuť, fúknuť, pomykať, prsknúť vodu, aby sa dieťa znova nadýchlo.

Zápal pľúc z týchto príznakov nepredpokladám.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas