Je občas pulzujúca fontanela u 7 mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
18. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom fontanely dieťaťa.

Je občas pulzujúca fontanela u 7 mesačného dieťaťa v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pulzujúca fontanela môže indikovať závažné neurologické ochorenie (infekcie), avšak k tomu by nasvedčovali ďalšie prejavy Vášho dieťatka: vracanie, nevolnosť, vysoké teploty, neschopnosť dieťaťa hýbať hlavoou, rsp. bolestivosť pri pohyboch dole a hore hlavou, apatia - spavosť, alebo naopak nepokoj a krik, neskôr až poruchy dýchania, kŕče, atď.

Inak sa stretávame s tým, že fontalnela pulzuje napr. pri tlačení na stolicu, vetroch, pri plači, pri teplote, dehydratácii, občas pulzuje aj pri bežnom stave. Častejšie ju vidíme u bielovlasých resp. málo vlasatých detí a u "vlasáčov" si to ani nevšimneme. Dôležité je aj hodnotenie fontanely vzhľadom k ostatnej lebke - ak je vpadnutá dieťa môže byť dehydratované, treba mu častejšie ponúkať mliečko.

Čiže pulzovanie fontanely spolu s inými symptómami je potrebné vždy prešetriť, avšak pri bežnom režime nie sú nutné obavy.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich