Je psychomotorický vývoj môjho 11 mesačného syna v poriadku?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradit´ o vývoje môjho 11 mesačného chlapčeka. Čoskoro nás čaká ročná poradňa a ja mám stres. Na každú poradňu vypĺňame dotazník zo zdravie dieťaťa a zatiaľ sme vždy prešli. Ale v tomtoročnom dotazníku nespĺňame skoro nič.

Syn zatiaľ chodí len bočnými krokmi popri nábytku. Nevie ešte prejsť sám ani za ručičku. Otázky typu že či dá pusu plyšákovi, alebo vie kde je očko, vie na čo slúžia veci ako topánka hrebeň, tak to vôbec neovláda. Venujem sa mu, ukazujem mu, aký budeš veľký. Veľa čítame, hráme sa, spievam mu.

Na meno reaguje skoro vždy. Stane sa, že nie, keď je zaujatý hrou. Lyžičkou sa nesnaží ešte sám papat. Dá mi ju do úst. Vie urobiť baran buc, dá mi päť, má očný kontakt, smejeme sa šialime.

Má veľmi rád ľudí, usmieva sa na nich. Rodinu už podľa mňa spoznáva. Keď mu napr. poviem vypni svetlo, tak dá si ručičku na vypínač. Také veci, že kde je tato alebo okno nechápe. Len na mňa pozerá. Keď mu to viackrát ukážem, tak sa tam pozrie. Je to veľmi živé dieťa. Rád objavuje, všade sa stavia, štvornožkuje.

Ani prštekom neukazuje. Vie si stlačit hračky tam, kde hrajú. Baví ho otáčať knižky a búchať s kockami o seba o podlahu, dávať si ich do vedierka. Zatiaľ rozpráva len svojou rečou. Napodobňuje len levíka a odkašlanie.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček je úplne bežne sa vyvýjajúce dieťatko. Veľa detí začína ukazovať prštekom až po roku a je to v poriadku. Rovnako aj prvé slová prichádzajú po roku.

Na samostatnú chôdzu má ešte mesiace času, podporujte štvornožkovanie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas