Je u 18-mesačného dieťaťa možná mierne zvýšená teplota z prehriatia?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

mám 18-mesačnú dcérku a naposledy, keď som si myslela, že má zvýšenú teplotu z prehriatia sa z toho vykľul zápal močových ciest. Počas uplynulých dvoch mesiacov bola 4x chorá, tak som teraz v strehu. Najprv mala nejaký vírus, potom covid, opäť vírus, po ktorom sa vyhádzala, neskôr zápal močových ciest a začínajúci zápal obličiek. Po zápale močových ciest brala 10 dní antibiotiká a potom sa jej spravil len test moču v ambulancii. Teraz máme v byte 22 stupňov a dcéra sa mi zdala byť trochu spotená, mala aj červené líčka, namerala som jej 37,3°C.

Môže to byť z tepla a je len prehriata?

Pri akej teplote je vhodné zavolať pediatrovi?

Môžem si vypýtať pre dcéru nejaké vyšetrenia, keď je tak často chorá?

Ďakujem

Dobrý deň,

teplota z prehriatia pri týchto podmienkach nie je pravdepodobná. Ochorenia, ktoré dcérka prekonala nesvedčia pre niečo, čo by nateraz vyžadovala iné vyšetrenia. Ochorenia mali úplne objektívne vysvetlenie.

Nasaďte vitamín D, C na celú zimu, veľa vetrajte a obmedzte teraz krúžky až do marca, stretávajte sa iba so zdravými deťmi.

Do 38°C hovoríme o subfebrilite, tie pokojne zvládnete doma. Ak však trvajú viac ako 7 dní, tak kontaktujte pediatra. Ak sa Vám na dcérke niečo iné nezdá, tak aj skôr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas