Je v poriadku, keď 15 mesačné dieťa odmieta vodu a čaj?

Zodpovedané
20. máj 2019

Dobrý deň,

môj syn má 15 mesiacov a je stále dojčený na požiadanie. Nechce piť vodu, ani čaj a ani kravské mlieko.

Vyskúšali sme veľa fľašiek, pohárov so sosáčikom a aj klasický pohár. Niekedy si dá pár glgov.. Ale potom bud začne fúkať, alebo odvracia tvár. Takže dojčím ho fakt na požiadanie a dosť často.

Ďalší problém je nočné kojenie. Vtedy ma dieťa používa ako cumeľ a niekedy je to fakt hrozné. Klasický cumeľ odmieta, má ho veľmi málo.

Syn nechce jesť žiadne pečivo.. Zmenilo sa nám to po angíne, keď som mala problém čokoľvek do syna dostať. Odvtedy je strašne vyberavý.

Boli sme aj na vyšetrení. Mal nedostatok vitamínu B12 a bol mu podávané injekčne. Pečivo odmieta.

Je jeho stravovanie v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku by malo vypiť už okolo litra tekutín denne - čo samozrejme často s realitou nie je zlúčiteľné. Je dôležité, že synček je dostatočne hydratovaný - t.j., že pravidelne ciká, nemá teploty, je hravý, prospieva.

Aj kvôli Vášmu komfortu chápem, že je to náročné, avšak ak odmieta tekutiny inou formou je nutné dojčiť naďalej. Kravské mlieko vôbec neodporúčam, skôr skúste umelé mliečko. Je iba otázka času, kedy začne popíjať sám z fľašky, pohárika.

Odmietanie pečiva by som nebrala ako katastrofu, v strave nehrá primárnu úlohu. Dôležité sú bielkoviny z mäska, mliečnych výrobkov, zelenina, ovocie, lepok ako taký môže prijímať aj v kašičkách, Vami robenými dobrotami atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas