Je v poriadku, keď 8-týždňové bábätko nemá 4 dni stolicu?

Zodpovedané
12. nov 2022

Dobrý deň,

máme doma 8-týždňové dievčatko. Je dojčená a dávame jej aj čajík. Od začiatku mala pravidelnú stolicu, raz alebo dvakrát do dňa. Asi minulý týždeň sa stalo, že jeden deň bola bez stolice ale na druhý deň sa vykakala. Dnes je to však už už štvrtý deň, odkedy sa nevyprázdnila. Nezdá sa mi ale, že by mala tvrdé bruško. Niekedy je trochu nepokojná, ale nemá nejaké záchvaty plaču. Občas vyzerá, že tlači ale to jej len odídu vetry a potom je všetko v poriadku. V noci aj cez deň spáva dobre.

Je v poriadku, že už 4 dni nemala stolicu?

Máme použiť rektálnu rúrku?

Ďakujem

Dobrý deň,

plne dojčené dieťa nemusí mať stolicu aj niekoľko dní (rekord z praxe cez 20), ak nejaví známky ako: bolesti bruška,, vracanie, ak sú prítomné vetry, pocikané plienky aspoň 6x denne, je spokojná, nemá teplotu a následne keď sa vykaká v stolici nie je krv.

Po 5 - 7 dňoch by som ako lekár ale dieťa chcela vidieť, vyšetriť a upozorniť rodiča na to, čo som Vám napísala vyššie, aby sa nič nezanedbalo.

Čajík v tomto veku dieťa piť nemá. Iba materské mlieko.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas