Je v poriadku, keď sa môj 2-ročný syn často zahľadí do neznáma?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

syn bude mať 2 roky a pozorujem u neho, že za deň sa možno aj 5x na pár sekúnd zahľadí do neznáma. Nedeje sa to každý deň. Keď sa ho niečo vtedy opýtam, odpovedá mi zahľadený, prípadne hneď potom.

Napríklad: Keď sme vonku a kráčame k nášmu domu, tak poviem, že ideme domov. Zastaví sa, zamyslí sa, pozerá sa pred seba. Preberie sa o 3 sekundy a ide iným smerom. Ak mu poviem, že ideme k doktorke, zamyslí sa, opäť pozerá do neznáma - pred seba. Keď dorozprávam, precitne a zopakuje niektoré slová, ktoré som mu hovorila. Najčastejšie tieto jeho "zahľadenia" pozorujem, keď papá a sedí v stoličke. Keď si všimnem, že to robí dlhšie (5 - 10 sekúnd), tak ho idem akože poštekliť. Potichu sa zohnem pod stôl a akonáhle si to všimne, že sa priblížim k jeho nohe, kope, kričí a smeje sa.

V 11. mesiaci mu robili EEG, pretože gúľal očami pri zaspávaní. Lekárka povedala, že je to úplne normálne. Jeho súčasné stavy si všímam hlavne nejakú hodinku pred spánkom, prípadne nejaký čas po prebudení.

Celkovo myslím, že je zdravý, rozumný a je veľmi komunikatívny. Všetko po nás opakuje, prekrikuje nás, kým po ňom nezopakujem, čo mi povie. Má veľmi rád ľudí, nerobí mu problém osloviť cudzieho človeka. Nechá si všetko vysvetliť, pochopí, keď niečo nemôže robiť. Nemá žiadne záchvaty hnevu ani nič podobné. Spánok má taktiež v poriadku, v noci pije mlieko len raz.

Sú takéto "zahľadenia" do neznáma u detí v jeho veku v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je zahľadení viac (skôr ale v desiatkách až stovkách denne), tak je to určite dôvod na prešetrenie, či nejde o epilepsiu. To ako opisujete, že to robí synček mi však príde skôr ako také zahľadenia sa do seba. Má svoj svet, vníma - pretože opakuje slová, počuje. Samozrejme nechcem to bagatelizovať, ale z toho, čo píšete by som zatiaľ ďalšie prešetrenie neodporúčala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas