Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je v poriadku, keď skoro dvojročné dieťa odmieta poobedný spánok?

Zodpovedané
23. jún 2021

Dobrý deň,

dcérka bude mať v septembri 2 roky a už cca mesiac odmieta poobede spať.

Doterajší režim:
o 8:00 vstávanie,
13 - 15:00 poobedný spánok,
22:00 nočný spánok.

Teraz chodí spať medzi 20:00 - 21:00 a spáva do 8 - 9 rána. Cez obed nespí. Skúšala som ju aj budiť o 6 ráno, aby išla spinkať okolo obeda, ale neúspešne. Zložilo ju to o 17tej večer a o tretej bola hore. Spať nechcela.

Je v poriadku, že už nespáva cez obed?

Už asi 4 mesiace ma stále tú istú váhu 12 kg. Papá síce často, ale malinké porcie. Viac jedla nárazovo nezje. Je veľmi akčná, stále behá a skáče.

Mám pocit, že je hrozne uškriekaná/urevaná. Keď jej niečo nedovolím, zakážem a vezmem (napr. tablet, loziť na stôl, skákať na gauči, strhávať záclony), tak neskutočne reve, buchne sa o zem, alebo začne rozhadzovať všetko zo stola od zlosti.

Je to v poriadku, alebo to mám riešiť s doktorkou?

Bola narodená v 39. týždni + 1 deň plánovaným cisárskym rezom. Bola otočená KP, ja som mala preeklampsiu a tehotenskú cukrovku.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že nespáva js úplne bežné. Sú deti, ktoré poobedný spánok nevyžadujú od 1,5 roka a sú deti, ktoré ho vyžadujú aj do 6 rokov.Je to veľmi individuálne ako potreba spánku u nás, dospelých.

Vami opisované prejavy vzdory sú tiež k veku primerané.

Čo sa týka hmotnostného prírastku, vzhľadom k jej aktivite, je to normálne. Váhu na skoro 2 ročnú slečnu má úplne štandardnú.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas