Je zlatý stafylokok u štvormesačného dieťaťa nebezpečný?

Zodpovedané
10. jan 2022

Dobrý deň,

mojej štvormesačnej dcérke zistili zlatého stafylokoka z výteru v hrdielku. Už tretí týždeňo hlienovo kašle. Soplíky v nose nemá. Má ich v krku, preto jej to neviem ani odsať.

Boli jej nasadené širospektrálne antibiotiká a teraz bojujeme. Som z toho zničená. Keď som sa lekárky pýtala, či je to vážne, tak len mykla plecami. Vraj uvidíme.

Je tento bacil nebezpečný.

Môže nakaziť aj 3,5 ročného syna?

Má byť v izolácii?

Majú sa ostatní členovia rodiny dať otestovať?

Môže to mať následky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakaziť môže všetkých, s ktorými zdieľa intímny kontakt - pusinky, blízke rozprávanie. Nie každý človek však ochorie po kontakte s baktériou. Niektorí ľudia ju majú po celý život ako bežnú flóru v sebe. Otestovanie členov rodiny, pokiaľ nemajú žiadne príznaky, je zbytočné. Baktéria sa lieči, iba ak sú príznaky ochorenia, inak nie.

U malého dieťaťka je každá infekcia riziko, nakoľko imunita nie je kompletná. Nasadenie antibiotík pri symptómoch ochorenia je najlepšia možnosť ako baktériu poraziť. Spolu s dojčením a probiotikami (Probiofix imun baby). Ak sa dcérka vylieči, ochorenie nemá žiadne následky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas