Je zvracanie a hnačka u 5 ročnej dcérky iba diétnou chybou?

Zodpovedané
26. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročnej dcérky, u ktorej sa od októbra opakujú hnačky a zvracania. Naša pani doktorka to zakaždým uzavrie ako diétnu chybu, no mne sa to nezdá.

Dcérka doteraz nemala nikdy žiadne takéto problémy. Nikdy nemala hnačku a ani žihľavku a zvracala len raz. Teraz sa to opakuje . viď foto. Zvracania sú také jednorázové. 2x sa pozvracala ráno po zobudení a raz v noci. Išlo o jednorázové vracanie. Vyzvracala sa a už jej bolo dobre . Hnačku mala vtedy po žihľavke dva dni. Nebola to vyslovene voda, ale kašovitá stolica tak 7-8x denne. Potom mala jednorázovo riedku stolicu a teraz opäť v nedeľu v noci zvracala a vo štvrtok večer mala dva krát kašovitú objemnú stolicu a ešte v piatok ráno.

Iné ťažkosti nemá. Mala mrle od mladšej sestry. Užívala Zentel a teraz Vermox.

Mám trvať na nejakých vyšetreniach, alebo naozaj ide o diétnu chybu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

všetky symptómy v októbri boli na vrub nejakej virózy (žihľavka, teplota, hnačka), to je tak určite, to netreba dávať do súvisu s ostatným.

Okrem toho v rámci 3 mesiacov vracala 3x, čo sa tiež nedá povedať, že má súvis a úplne rozumiem, že to lekárka uzavrela ako diétnu chybu. K tomu pár krát riedka stolica.

Zatiaľ žiadne vyšetrenia nie sú nutné. Vhodné je nasadiť probiotiká na mesiac dva, ak ešte ste tak neurobili (kvalitné čiže najlepšie Probiofix) a ďalej stav odsledovať (super je aj to zapisovanie, to robte).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas