Kedy a akými prostriedkami seborea zmizne?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý deň,

dcérka má 7 mesiacov a má detskú seboreu, ktorej sa nevieme zbaviť. Používali sme salicylový ole. Mala som jej ho natrieť nechať pôsobiť a nechtom zoškrabávať. Neurobila som to ani raz z dôvodu, že mi to príde drastické. Tak som hlavičku len natierala nechala pôsobiť a uterák trocha zošúchala no nič. Kefkou vyčesávať to už vôbec.

Kedy a akými prostriedkami seborea zmizne?

Ďakujem za akúkoľvek radu

Dobrý deň,

seboroická dermatitída je zápalové ochorenie kože, ktoré sa veľmi frekventne vyskytuje u novorodencov a batoliat do 3 rokov. S vekom (nad 3 roky) sa zlepšuje, väčšinou až mizne, avšak u určitého percenta populácie v puberte alebo v mladej dospelosti znova nastupuje. Toto ochorenie má tendenciu v rámci roka ustupovať, resp. prebiehať miernejšie v letných mesiacoch a zvýrazňovať sa v zime. Kožné prejavy ovplyvňuje aj strava (čokoláda, alkohol, u niekotrých aj mliečne a kvasené produkty) ale aj psychika pacienta (stres) - je mi jasné, že dcérka nepije alkohol a neje čokoládu, ale ak dojčíte vyvarujte sa týmto potravinám aj vy.

Čo sa týka samotnej liečby u dojčiat - máme možnosti buď na vlásky aplikovať detský olej, alebo 5% kyselinu salicylovú (je to liek na to určený, nie silná kyselina, ktorá by mohla poškodiť), ktoré necháme pôsobiť do hodiny, po čom pomocou detskej kefičky šupinky krásne vyčešeme a dieťatko okúpeme. Hlavičku osušíme. Ak je potrebné opakujeme na ďalší deň.

Zoškrabávanie nechtami nie je vhodná metóda, ani zošuchanie uterákom. Detskou kefou to ide naozaj veľmi pekne, nakoľko šupinky sú od zmäkčujúcich prípravkov, ktoré predtým aplikujete "pripravené" na vyčesanie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas