Má dcérka červené fľaky kvôli tomu, že ja užívam antibiotiká?

Zodpovedané
26. dec 2019

Dobrý deň,

dojčím dcérku a som chorá. Dnes ráno som mala prvú dávku Zinnatu a dcérka sa vyhádzala po celom tele.

Nič nové nejedla, prací prostriedok a drogériu som nemenila Fľaky sa objavili behom sekúnd a po pol hodine zmizli. Následne sa objavili zase. Vyzerajú ako malé pľuzgieriky a červené mapy.

Je to kvôli mojim liekom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o urtiku (ľudovo žihľavka - pretože lézie na koži vyzerajú akoby popŕhlené od pŕhľavy/žihľavy).

Pre urtiku sú typické prominujúce akoby popŕhlené začervenalé miesta, ktoré sa na koži objavia a potom spontánne zmiznú. Znova sa môžu objaviť na inej časti tela a zmiznúť. A znova a znova.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme však skôr patria akútne virózy u dieťaťa (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave.

Takže je možné, že dcérka začne mať dnes prejavy infektu a vtedy ju vieme dať do súvisu skôr s jej ochorením ako s Vami branými ATB, Zinnat totižto je počas dojčenia úplne bežne ordinovaným antibiotikom a iba v malom množstve sa vylučuje do ľudského mlieka. Pri podávaní terapeutických dávok sa nežiaduce účinky neočakávajú.

Pri škriabaní je potrebné dávať antihistaminiká. Môžete lokálne Fenistil gél (chladný) na kožu ale aj perorálne napr. Zodac 2x5 kvapiek.

Beriete lieky asi 2x denne naplánujte tak, aby ste nadojčili hneď po podaní lieku alebo pred jeho podaním (vtedy ešte nie je v obehu) a ďalšie kojenia by mal ovplyvňovať iba minimálne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas