Má môj 2,5-ročný syn oneskorený vývoj?

Zodpovedané
5. jan 2023

Dobrý deň,

syn má 2,5 roka a nerozpráva. Bľaboce si svoje "hatlaninky" typu aje, eje, aba, au, mama, dede, ale žiadne zrozumiteľné slovo.

Keď bol bábätko, tiež bol motoricky pomalší. Od narodenia nechcel byť na brušku. Otáčal sa až v polroku, plazil sa len dozadu, štvornožkoval až po cvičení u fyziotetapeurky. Mal slabšie rúčky. Teraz je motoricky šikovný, vie chodiť po schodoch, držať ceruzku, výborne hádže loptu. Sám pije z pohára, ale lyžičkou jesť nevie alebo nechce, neviem. Trápi ma, či je vývojovo v poriadku na jeho vek. Iné deti rozprávajú, kreslia si, syn sa s ceruzkami hrá inak (nakladá ich do auta). Nechce si nechať vysvetliť, keď treba. Pri knihách nevydrží, len ich trhá, alebo ich využije na inú činnosť. Celkovo veci nevyužíva na daný účel. Často kričí, keď nie je po jeho. Mám trochu obavy, či je to v norme.

Môže sa podľa týchto príznakov jednať o oneskorený vývoj?

Ďakujem

Dobrý deň,

nejaké oneskorenie tam vo vývoji bolo, ale úspešne korigované o fyzioterapeutickej intervencii.

Čo sa týka reči, aj tu badám isté oneskorenie. V tomto veku by dieťa malo skladať aspoň 2-slovné vety, mali by ste mu rozumieť keď rozpráva, slovná zásoba by mala ísť citeľne dopredu. Navhrujem logopedické vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas