Má moje dieťa koliky alebo reflux?

Zodpovedané
12. dec 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Píšete, že o koliky nejde. Dieťa vyslovene neplače pravidelne každú noc 3 hodiny. Pre upresnenie dieťa jedenkrát plakalo 2 až 3 dni v kuse. Zaspalo a zobudilo sa. Plakalo v každej polohe. Predtým zaspalo vždy na nás pri nosení alebo na brušku. Vtedy mu mlieko nevybiehalo toľko a bolestivo sa pučilo. Bolo nafúknuté. Preto pediatrička povedala, že je to kolika.

Potom bol zrazu 2 týžne relatívne kľud bez veľkého plaču. Plakalo občas len chvíľku. Často bolo nafúknuté. Často sa pučilo a prehýbalo. Pri prdení začalo plakať. Preto som si myslelala, že ide o bolesť bruška alebo plynatosť. Po tých 2 týždňoch sa zase zopakovalo. 2 dni po zobudení a najedení v kuse plakalo a prehýbalo sa. Bolo červené v tvári. V stolici malo aj hnedý hlien a aj biele hrudky. Ale to plakanie bolo zase dlhšie ako len večerny kolíkový plač.

Ide o reflux?

Mne sa objavila mierna intolerancia na laktózu, ale nič hrozné. Zvyknem jesť aj mliečne laktózové potraviny.

Dieťaťu dodržiavame polohovanie, po jedení ho dávame odgrgnúť. 30 minút na chrbte na šikmej podložke nehýbeme

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ dodržiavate antirefluxné opatrenia, tak ešte môžete skúsiť Nutriton ak dojčíte. Prípadne antirefluxné mlieko pokiaľ je na umelom mlieku.

Ak pediater vyšetrením určil, že nejde o nič iné, ale o koliky a reflux, tak to chce iba Vašu dávku trpezlivosti a lásky. Pokiaľ dieťatko priberá, prospieva, tak sa nič iné robiť nedá.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich