Má sa opakovať test na boreliózu, keď vyšiel negatívny?

Zodpovedané
28. sep 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn mal pravdepodobne kliešťa, alebo ho niečo okolo prvého septembra poštípalo. Najskôr mal červený fľak vo veľkosti asi 2 cm. Mysleli sme si, že ide o obyčajný štípanec od komára. Bolesti nemal a na nič sa nesťažoval. Na tretí deň sa mu škvrna začala meniť. Zväčšovala sa, bledla od stredu k okrajom. Okraje ostali červené. Zľakli sme sa a išli na pohotovosť. Dostal Sumamed a v pondelok sme boli u nášho pediatra. To bolo 9. septembra. Zobral mu krv. Medzitým bral 6 dní ATB a 4 dni mal pauzu. Potom 4 dni ATB a pauza. Teraz ich berie 2. deň.

Dnes prišli výsledky a borelióza je negatívna. Pediater nepovažuje za nutné brať ďalej ATB a ani brať kontrolný odber krvi. Škvrna je nezameniteľná. Čítala som, že protilátky sa tvoria v krvi až po 2 týždňoch a nám brali krv už po prvom týždni.

Mohol byť test falošne negatívny?

Aký postup navrhujete?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

takže po prvé je pravda, že protilátky sa vytvoria až po (dokonca) 3 týždňoch, ale v prípadoch kedy sa s liečbou začne v skorom štádiu sa nemusia vôbec. Takže v tomto prípade áno môžu byť akoby falošne negatívne.

Po druhé - kliešť (alebo komár), ktorý synčeka poštípal na neho preniesol baktériu Borrelia burgdorferi, spôsobil erythema migrans ako prejav - a teda má 1. štádium boreliózy.

Liečba (ak už bol zvolený Summamed) je v tomto prípade 10-dňová, čo synček mal, takže ďalšia liečba antibiotikami nie je nutná.

Záver: Celý postup je správny. Nie je sa čo meniť a čoho sa ďalej obávať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas