Malo by 1,5 ročné dieťa piť kravské mlieko?

Zodpovedané
21. nov 2020

Dobrý deň,

môj 1,5 ročný synček mal 3x behom polroka obstrukčnú bronchitídu. Z toho dôvodu sme boli 2x hospitalizovaní a je sledovaný v imunoalergologickej poradni. Tam mu predpísali 2x denne inhalovať Flixotide.

Synček má okrem tohto problému od narodenia suchšiu pokožku, ktorú premasťujem krémom Linola fett.

Celkovo papá už všetko primerane svojmu veku. Stále je dojčený. Cez deň 5x, v noci raz. Krásne priberá, má cez 13 kg.

Počas poslednej kontroly na alergológii ma doktor doslova vysmial, že načo kojím. Že v takom veku dieťaťa sa to už nerobí, že to nemá nutričný efekt. Do správy uviedol, aby som s dojčením skončila. Mám ho nahradiť kravským mliekom.

Pravdou je, že takéto mlieko nepije. No bežne z neho pripravujem pre syna kaše, občas puding. Pridávam ho bežne do jedálnička v polievkach, prívarkoch, omáčkach. Len samotne mu piť nedávam. Pokusy boli, ale zakaždým odmietol a vypýtal si prsník.

Je nutné v takomto veku dávať nasilu piť kravské mlieko?

Dojčiť nechcem prestať, aj staršiu dcérku som kojila viac ako 3 roky.

Ďakujem

Dobrý deň,

nesúhlasím s odporúčaním daného lekára. Dieťaťu do 3 rokov na pitie kravské mlieko nie je odporúčané európskymi odporúčaniami na výživu batoliat. Do varenej stravy po 12. mesiaci pokojne áno, takže tak ako robíte.

Ak matka nedojčí, tak na pitie sa odporúča umelé detské mlieko do 3 rokov.

Lekár má pravdu, že nutričný efekt ako taký už materské mlieko nemá a dieťa má mať vyváženú stravu.
A ak nepriberá, lebo ma plne bruško mlieka, tak to nie je žiadané. Ale v tomto prípade dojčite pokojne ďalej, ak to neobťažuje Vás.

Veď dojčenie je krásna vec, pri ktorej sa prehlbuje citová väzba matky a dieťaťa. A nemusíte kupovať umelé mliečko, takže to má aj ekonomicky benefit pre mladú rodinu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas