Mám ísť ku gastroenterológovi, keď má syn hypertonus a koliky?

Zodpovedané
27. feb 2020

Dobrý deň,

môj syn má 4 mesiace. Už mesiac rehabilituje Vojtovou metódou. Je mierne asymetrický, telo mu stáča do jednej strany. V trakcii mu ešte zapadáva hlava. Okrem toho má hypertonické ruky a nohy. Tzn. väčšinou má ruky rozpažené a "nabíja" mu nimi.

Neurologička povedala, že "nabíjanie" rukami zatiaľ považuje za znak toho, že ho niečo trápi. Konkrétne koliky. Tie podnecujú hypertonus a naopak.

Dokedy sú normálne koliky u bábätiek?

Tri mesiace už prešli a u syna aj naďalej pretrvávajú v rovnakej intenzite. Kľudné bruško má len vtedy, keď ja dojčiaca matka jem absolútne diétne. Nejem skoro žiadnu zeleninu, lebo zo všetkého ho nafukuje. Nejem vyprážané, údené, ani mliečne výrobky.

Jem chlieb s maslom, kuracinu, ryžu, sójové jogurty. Keď si pridám niečo iné, tak sa syn večer trápi a zadúša sa od bolesti. A to mi už pediatrička kázala dávať ochutnávať zeleninové šťavy, prípadne trochu lepku.

Máme so synom navštíviť gastroenteorológa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

diétu dodržujte, synčekovi robí dobre, takže by som ju ničím nemenila! Ono to môže spolu súvisieť jedno s druhým, ako taký zakrútený kruh.

V podstate koliky by sa mali upravovať dozrievaním dieťatka a prechodom na stravu. Takže treba pomaly začať dávať príkrmy, ako Vám bolo odporučené.

Návšteva gastroenterológa by bola vhodná, ak by synček neprospieval, ak by koliky pretrvávali aj po 6. mesiaci, ak by sa pridružili iné symptómy ako vracanie, zápchy, krv v stolici, atď.

Dovtedy Vám asi nemá ako pomôcť. Predpokladám, že pomocné lieky ako Espumisan, Coliprev a probiotiká dávate.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas