Mám sa obávať astmy u svojho syna?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

mám 7-ročného syna. V útlom detstve nebýval chorý, ale ako 4-ročný skončil v nemocnici s bronchitídou. Potom bol asi rok pokoj, no pred 2 rokmi začal kašľať častejšie a intenzívnejšie. Keď mal 6 rokov, dostal v škôlke silný záchvatový kašeľ, že ho učiteľka musela zobrať von na vzduch. Vždy sa tento kašeľ u neho objaví nečakane.

Včera sa vrátil z nemocnice, nakoľko sa mu v nedeľu spustil silný kašeľ, mal búšenie srdca, pískalo mu v dýchacích cestách. Bol veľmi unavený, tak sme išli na pohotovosť. Odtiaľ ho rovno hospitalizovali. Po 5 dňoch ho pustili domov, na užívanie dostal Ventolin, Zodac, Solmucol, Tussin a do nosa Nasivin a Pamycon. Lekárka ma však prekvapila, keď mi povedala, že pokiaľ sa tento kašeľ opakuje, mohlo u neho ísť aj o astmatický záchvat. Posielam Vám aj prepúšťaciu správu.

Moja mama zomrela na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, celý život mala problémy s prieduškami, neliečila sa.

Myslíte, že by som na kontrole mala spomenúť, že sme v rodine mali takýto problém?

Mám sa obávať astmy u svojho syna?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné, aby bol synček prešetrený a ak by sa u neho jednalo o astmu, aby bol správne liečený. V takom prípade sa ničoho obávať nemusíte. Určite treba spomenúť aj rodinnú anamnézu, na ňu sa ale lekár určite pýtať bude.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas