Mohla pleseň na rastline uškodiť ročnému dieťaťu?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

dnes som vyhodila rastlinu, ktorá mala na zemine v kvetináči bielu pleseň. Bojovala som s ňou už viackrát. Listy boli veľmi husté a zalievala som ju zväčša večer, keď bola tma a syn spal. Rastlina sa nachádzala v spálni, kde spí aj môj ročný syn. Spáva na opačnej strane miestnosti.

Keďže sa pleseň opakovane vracala, rastlinu som odstránila z bytu. Mám však obavu, že mohla uškodiť synovi. Cez sviatky mal angínu a užíval Cefzil, no teraz je úplne zdravý. Čítala som, že pleseň môže spôsobiť aj trvalejšie zdravotné problémy.

Mám sa obávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade opakovaného dlhodobého pobytu v prostredí s plesňami môže dochádzať k určitým zdravotným problémom, ale naozaj ide skôr o dlhodobú expozíciu.

Myslím si, že nie je nutné sa obávať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas