Mohlo byť lietadlo spúšťačom kinetózy u mojej 9-ročnej dcéry?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

moja 9-ročná dcéra cestovala doteraz bez problémov. Vôbec jej nebývalo zle v aute, autobuse či na kolotočoch. Pred mesiacom sme absolvovali 6-hodinový let lietadlom. Let bol úplne pokojný, ale po 3 hodinách sa dcéra sťažovala, že je jej zle a na záver letu aj vracala. Dosť ostala z toho vystrašená a zahanbená, pretože sa vyvracala pri odchode z lietadla rovno na zem pred veľa ľuďmi. Nikdy predtým neletela. Mysleli sme si, že jej uškodilo jedlo. Od tejto doby jej býva už stále nevoľno pri cestovaní. Na dovolenke v taxíkoch, v autách. Keď si pozerá video o lietadle, ostane jej zle. Počas dovolenky stále myslela na to, že čo ak jej bude zase zle. Počas letu späť sedela s vrecúškom v ruke. Každý deň doma počúvam, že ako keby mala niečo v hrdle, keď je jej zle, že čo sa jej to deje. Že jej zle nebývalo. Je z toho dosť nešťastná a my s ňou.

Mohlo byť lietadlo spúšťačom kinetózy, alebo to má len v hlave?

Ďakujem

Dobrý deň,

skôr mi to príde ako psychogénny podklad zo zlej skúsenosti s vracaním.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas