Moje 9-mesačné dieťa sa stavia na nohy, ale nevie si ešte sadnúť. Ide o oneskorený vývoj?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

moja dcéra má čerstvých 9 mesiacov. Plazí sa, občas sa dá na 4 a hojdá sa, ale ešte neštvornožkuje. Týždeň sa už stavia na nôžky v postieľke, okolo gauča a nábytku, ale nechodí. Len sa postaví. Väčšinou kľakne na kolienka a zriedkavo sa postaví na nožičky. Ale skôr mám obavy z toho, že si ešte ani raz sama nesadla. Vidím, že keď je na brušku, dá sa tak šikmo a oprie sa o jeden lakeť, ale to je všetko. Šikmý sed ešte neurobila. Párkrát som postrehla, že si sadne tak, že je na kolienkach a sadne si dozadu, ale to vraj nie je správny sed a nemala by som takéto sedenie dovoliť.

Toto je moje prvé dieťa, tak neviem čo a ako je správne. Veľa žien písalo, že čo všetko ich dieťa dokáže v 9. mesiaci. Neviem ju namotivovať k sedeniu a ani k štvornožkovaniu. Inak je veľmi šikovná a opatrná.

Je to oneskorený psychomotorický vývoj, keď sa 9-mesačné dieťa stavia na nohy, ale ešte si nevie sadnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ "nepredvádza" ani šikmý sed, asi by som zvolial "taktiku" kontroly u detského fyzioterapeuta. Vedia veľmi dobre a odborne poradiť ohľadom psychomotoriky.

"Tabuľkovo" ešte nejde o oneskorenie, ale kontrolu by som odporučila radšej hneď. Radšej sa uistiť, že to chce iba čas, ako si neskôr vyčítať, že sa mohlo začať s intervenciou skôr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas