Môže ísť u syna o PIMS aj napriek tomu, že nemá horúčku?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

2-ročný syn pred týždňom prekonal Covid-19. Priebeh v podstate bezpríznakový. Keďže sme boli pozitívni všetci, otestovala som aj jeho. Tak som zistila, že je taktiež pozitívny. Inak symptómy nemal. Od minulej soboty má test negatívny. Tento štvrtok podvečer mu z ničoho nič stúpla teplota na 37,7°C. Cez noc a ani ráno už teplotu nemal. V piatok večer znova 37,7°C. Pridali sa hnačky, ktoré pretrvávali aj dnes, už však bez teploty.

Pred kúpaním som si dnes všimla, že z vnútornej strany stehna má žihľavku a taktiež na bokoch (bedrách). Nič nezvyčajné nejedol - naopak, kvôli hnačke len banán a varený zemiak. Pred hnačkou taktiež nič nezvyčajné nejedol. Jedol všetko, čo aj my ostatní a nikomu inému nič nie je. Z liečiv som podala ráno Smectu a večer Tosectan. Inak je hravý, možno trochu mrzutejší, ale nijako výrazne, tekutiny pije. Nemal sa kde nakaziť, pretože sme od Covidu-19 zavretí doma a to doslova. U staršieho syna bolo podozrenie na kiahne.

V súvislosti s prekonaným Covidom-19 ma však vystrašil pediatrický zápalový multisystémový syndróm (PIMS), kde sa popisujú podobné symptómy. Pre doplnenie - minulý rok mal tiež Covid-19 s vysokými horúčkami a po prekonaní nemal problémy.

Môže ísť o PIMS napriek tomu, že nemá horúčku?

Ďakujem

Dobrý deň ,

pre PIMS je základným aspektom prítomnosť horúčky. Ak by sa pridužila, tak je na mieste o ňom uvažovať a dieťa vyšetriť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas