Môže sa mesačné dieťa nakaziť piatou alebo šiestou chorobu od dvojročného súrodenca?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnej nákazy medzi súrodencami.

Môže sa mesačné dieťa nakaziť piatou alebo šiestou chorobu od dvojročného súrodenca?

Ako by prebiehala liečba?

Čo ak bude mať tak malé dieťa horúčky?

Ďakujem

Dobrý deň,

u takto malého dieťaťa som sa s piatou a ani šiestou chorobu ešte nestretla. Skôr býva typická až po pol roku. Ak by však boli prítomné horúčky (z akejkoľvek príčiny), tak u takto malého dieťatka sa k nim pristupuje oveľa obozrejtnejšie.

Liečba by bola Paralenovými čipkami a hydratáciou dojčením či UM. Avšak ak by takéto malé dieťatko malo mať horúčky aké sú typické pre šiestu chorobu (aj 3 dni cez 39stC), zrejme by bola nutná hospitalizácia a rehydratácia infuziami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas