Môžeme letieť na dovolenku ak dieťa prekonalo pár dní pred odletom chorobu ruky - nohy - ústa?

Zodpovedané
10. júl 2019

Dobrý deň,

mám 9 mesačné bábo. V sobotu sa mu vyhodili vyrážky, jednu noc mal zvýšenú teplotu a v nedeľu sa vyhádzal celý. Dnes sme boli u lekára a diagnostikoval chorobu ruky, nohy, ústa.

Malý nemá žiadny iný problém, je veselý a v pohode, teplotu už nemá.

V stredu večer máme letieť na dovolenku. Lekár mi povedal, že je to úplne ok a môžme ísť. Ja som však stále na vážkach, či nebude mať dieťa oslabenú imunitu prípadne či ešte nebude infekčné.

Môžeme letieť na dovolenku ak dieťa prekonalo pár dní pred odletom chorobu ruky - nohy - ústa?

Ďakujem

Dobrý deň,

infekčné ochorenie, o ktorom píšete, že ho dcérka prekonala ) je vysokonákazlivé vírusové ochorenie s celosvetovým výskytom, ktoré postihuje najmä detskú populáciu.

Inkubačný čas týchto vírusov je 3 – 7 dní - čo znamená, že ak po tomto období sa nikto v okolí dcérky nevyhádže, tak už by ochorením trpieť nemal. Dospelí jedinci sú celkovo menej vnímaví k tejto infekcii ako deti.

Čo sa týka vašej otázky, neexistuje žiadny zákaz letieť pri infekcii a teda možnosti nakaziť iných ľudí. Čo sa týka stavu Vášho dieťatka každá infekcia v akútnom štádiu oslabuje imunitný systém, takže riziko väčšej vnímavosti k infekciách tu je.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas