Musí trojročné dieťa kakať každý deň?

Zodpovedané
7. okt 2019

Dobrý deň,

už dlhšie sa trápime s kakaním trojročného syna. Ako plne dojčený kakal do pol roka kakal aj 3 x denne. Po zavedení príkrmov začal mať problémy. Začal mať tvrdú stolicu. Sledovali sme, aby jedol veci, ktoré nespôsobujú zápchu. Kakal raz až dvakrát do týždňa a to s problémom do plienky.

Ako 2,5 ročný sa odplienkoval. S cikaním problém nebol, ale kakanie bolo s plačom. Interval sedenia na záchode sa skrátil a začal sa aj pýtať na kakanie.

Ako 2,5 ročný sme strávili 8 dní v nemocnici a (nie kvôli stolici) a celý čas nekakal. A to ani s čapíkom. Po pol hodine doma z nemocnice kakal. Od septembra začal ako trojročný chodiť do škôlky.

Hneď prvý týždeň pekne kakal do záchoda. Učiteľka vedela, že má problém. Aj tak v škôlke pekne chodil na wc. Minulý týždeň ochorel, ale jedol. Normálne duploval.

Je možné, že nemusí kakať a nezadržiava?

Musí, či nemusí trojročné dieťa kakať každý deň?

Môže mať stolicu raz do týždňa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hoci nerozumiem či má momentálne obtiaží alebo nie, ale odpoviem Vám na otázku. To, koľkokrát je stolica je veľmi individuálne. Súvisí aj s príjmom potravy a vody. Také normálne rozmedzie je od 3x denne až po 3x týždenne.

Stolica môže byť aj raz do týždňa ak pacient nemá obtiaže - bolesť brucha, krv v stolici , bolestivé vyprázdňovanie, tak sa to nepovažuje za žiadnu poruchu. Ak však áno, hovoríme o zápche a tú treba riešiť.

Vás synček kakanie môže aj zadržiavať, je to pomerne bežné. Treba mu vysvetliť, že kakanie je normálne, že kakať sa musí, má a že treba kakať aj v škôlke.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas