Očkovanie detí proti rakovine krčka maternice. Sú tam nejaké riziká?

Zodpovedané
23. nov 2019

Dobrý deň,

od januára prebieha očkovanie detí medzi 12. - 13. rokom dievčatá a aj chlapci. Ide o preventívne očkovanie proti rakovine krčka maternice.

Aké sú tam riziká, keď si dáme zaočkovať deti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v podstate, čo sa týka rizík, je to veľmi obdobné ako u väčšiny očkovaní - možná alergická reakcia po očkovaní, krvácanie pri poruchách zrážania krvi, vytvorenie podkožnej zdureniny, zdurenie LU.

Určite žiadne riziko typu, že dieťa môže ochorieť. Práve naopak, vakcína proti očkovaným vírusom chráni a nakoľko premorenosť a (bohužiaľ ale je to tak) promiskuita stúpa, tak je vhodné ešte u sexuálne neaktívnych detí práve vo veku 12 rokov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas