Prečo lekári odporúčajú iné dávkovanie ako je na krabičke od liekov?

Zodpovedané
27. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že prečo lekári odporúčajú vyššie dávkovanie ako to, ktoré je uvedené na krabičke Nurofenu.

Prečo výrobca naďalej uvádza dávkovanie, ktoré nezaberá?

Čím sa máme riadiť pri dávkovaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

to by veľmi zaujímalo aj mňa, prečo výrobcovia Nurofenu na krabičke tak nešťastne zvolili určenie dávkovania - podľa veku, nie podľa hmotnosti dieťaťa. Potom sa v praxi často stretávame s poddávkovanými deťmi, ktoré v dôsledku vysokej teploty tratia tekutiny, sú dehydratované, majú febrilné kŕče atď.

Pri dávkovaní Nurofenu (nad 3 mesiace, resp. 5 kilogramov!!!) sa treba riadiť výlučne hmotnosťou dieťaťa. Dávka sa podáva v množstve 10mg / kg jednorázovo, dávku možno podať maximálne 3 x denne.

To znamená - ak má dieťa 10 kg - jednorázová dávka je 10kg x10mg = 100mg Nurofen sirupu. Ak máme kúpený sirup Nurofen 100mg/5ml - t.j. v 5ml sirupu je 100mg liečiva a teda dieťaťu dáte 5ml sirupu - na prerátanie stačí ľahká trojčlenka.

Príklad: Ak má dieťa 12kg koľko Nurofen 100mg/5ml podáme?
Riešenie: potrebuje 12x10= 120mg a teda:
100mg........5ml
120mg.....x
_________________
x:5=120:100
100x = 600
x=6ml - dieťaťu dáme 6ml

Dúfam, že som zrozumiteľné napísala, ak nie, pokojne reagujte ešte raz, lebo je to VEĽMI užitočná otázka a ja Vám za ňu ďakujem.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas