Prečo má môj dvojmesačný syn stále žltačku?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobý deň,

môj dvojmesačný syn má stále žltačku. Je žltý na tváričke a na krku. Bilirubin má 138. Slníme sa tak, ako nám lekári kázali. Žiadne lieky neužíva.

Ako mu môžem pomôcť?

Netrvá žltačka u môjho syna pridlho?

Ďakujem

Dobrý deň,

slnenie sa síce stále personálom pôrodníc odporúča, avšak podľa najnovších odporúčaní sa už neodporúča -vedie k dehydratácii a k prehlbovaniu žltačky - som zástancom dojčenia (resp. dostatočného pitia dieťaťa - ak umelá formula, tak umelá formula, ak dojčenie tak dojčenie - NIE VODA ani nič iné!!.

Čo sa týka ústupu žltačky - k jej úplnému vymiznutiu dochádza u donosených novorodencov po 14. dni, u nedonosených po 21. dni života. Dôležité je vylúčenie patologických príčin/ komplikácií - takže ešte sa nemusíte báť, avšak nižšie popíšem aj možné chorobné stavy, pri ktorých žltačka pretrváva dlhšie.

V prvom rade je potrebné zistiť, či ide o žltačku konjugovanú alebo nekonjugovanú (to je pri odebre krvi jasné, a Váš pediater Vám povie o aký typ ide).

Ak ide o nekonjugovanú sú možnosti, že ide o :

  • žltačku dojčených novorodencov : jeho príčina nie je objasnená, ale môže pretrvávať u dojčených detí do 10 týždňov, prispieva k tomu prítomnosť látok v materskom mlieku, ktoré ju spôsobujú - v liečbe sa vtedy odporúča krátkodobé prerušenie priameho dojčenia - v strave podávať 24 hodín prevarené odstriekané materské mlieko
  • vrodenú infekciu (serológia TORCH)
  • vrodenú zníženú funkciu štítnej žľazy (dieťa by bolo spavé, slabo by pilo, malo by suchšiu kožu, hrubé rysy tváre; na vrodenú hypotyreozu sa robí aj skríning z pätičky, takže aj ten by hlásili z Bystrice ako pozitívny)

Ak by išlo o konjugovanú, môže ísť o vrodenú poruchu žkčových ciest - potrebné je sledovanie stolice, či nie je slabo zafarbená, naopak moč by bol hnedší, - vtedy je potrebné vyšetrenie sono bruška so zameraním na žlčové cesty a chirurgické vyšetrenie

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas