Prečo sa 4,5 ročný syn nadmerne potí?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

môj 4,5 ročný syn sa nadmerne potí. Nedávno ma na to upozornila pani učiteľka v škôlke, že nech to riešim s obvodným lekárom. Stačí mu trochu pohybu a je mokrý. Musí sa potom prezliekať. Na nošteku má hneď kvapky potu, vďaka ktorým máva často na nose vyrážky/potničky. Aj v noci spáva celkom v chlade a aj tak máva nonstop mokrý vankúš a aj pyžamo.

Stačí mu málo, aby bol hneď spotený/mokrý. Syn nemá ani 15 kg a je chudý. Takže s nadváhou to nemôže byť spojené.

O aký problém môže ísť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy sa nadmerné potenie spája s endokrinologickým problémom štítnej žľazy. Ak je asociácia s pohybom, určite by som to nedávala do súvisu.

Vaša pani doktorka vie zobrať krv na základný hormón ŠŽ. Špecializované vyšetrenie potom robí detský endokrinológ. Informujte doktorku o skutočnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas