Prečo si 16-mesačný syn búcha hlavu o rôzne predmety?

Zodpovedané
5. dec 2022

Dobrý deň,

16-mesačný syn si hocikedy búcha hlavu o zem, radiátor, stôl. Vlastne o hocičo, čo má v blízkosti. Lekárka vravela, že len skúša, čo všetko môže. Trvá to už možno aj 2 mesiace a robí to viackrát do dňa. Niekedy to robí vtedy, keď je unavený, keď mu niečo nedovolíme. Ale aj hocikedy cez deň a bez príčiny. Inak vyzerá byť u neho všetko v poriadku, až na to búchanie hlavy. Bojíme sa, aby si tým neublížil.

Je to podľa vás normálne?

Mali by sme to nejako riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to robí ako reguláciu hnevu či frustrácie, tak to nie je úplne výnimočné. Treba mu v tom brániť vysvetľovanim, aby nedošlo k úrazu.

Niekedy je však za tým skrytý iný problém. Napríklad príliš veľa vnemov, ktoré dieťa nevie spracovať. Neviem aký má synček režim, ako je to inak s jeho vývojom, tak sa ťažko hodnotí. Nechcem Vás vystrašiť, ale ani to bagatelizovať. Keď o tom píšete a riešite to, zaslúži si to aspoň vylúčiť "najvážnejšiu vec".

Ako takú prvú vec by som teda chcela vylúčiť autizmus. Spravte si test cez aplikáciu AS Detect.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas