Redšía stolica po odstavení dieťaťa. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

môj syn bol do 6. mesiacov plne kojený. Následne som začala s príkrmami a v 8. mesiacoch som mu pridala jogurty. Tie mu dávam každý druhý deň. Malý mal po celú dobu tuhú stolicu.

V 10. mesiaci som prestala s kojením zo zdravotných dôvodov a prešli sme na Nutrilon. Po štyroch dňoch užívania dostal syn hnačky a lekárka mu vzala výter. Výsledky prišli v poriadku. Nemá virózu a ani mlieko mu nerobí problém. Povedala, aby som mu dávala probiotiká.

Hnačky mu prešli, ale stále mal riedku stolicu. Preto som probiotiká vynechala. Bez nich má stolicu lepšiu, avšak stále je redšia a nie tuhá ako vtedy.

Čím to môže byť?

Ako môžme tento stav upraviť?

Ďakujem
A tiež poslednú dobu keď mu rozbalím plienku sa hneď chytí za pipika a guličky a ťahá ho ale nerobí to ani počas kúpania ani keď víde z vane či bazenika čím to môže byť. Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

z výteru stolice sa zistí iba, že či dieťa nemá bakteriálnu infekciu. A nie či neprekonalo virózu, Campylobactera - to je z vyšetrení stolice (avšak teraz už prešlo od vtedy veľa času a taktiež sa to nemusí zistiť).

Mohol pokojne pri hnačkách prekonať vírusové ochorenie, po ktorom pri nesprávnom postupe zavádzania jedla môžu hnačky pretrvávať. Je totižto prítomná prechodná intolerancia laktózy. S Vaším problémom sa obráťte na obvodnú lekárku.

Ja by som Vám zatiaľ poradila nasadiť naspäť probiotiká.

V podstate aj zmena mliečka mohla spôsobiť redšiu stolicu. Ak však priberá, nebolí ho bruško a je spokojný tak iba konzistencia stolice nie je dôvodom na zmenu mliečka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas