Sú baktérie v stolici 5 mesačného syna nebezpečné?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

5 mesačnému synovi zistili v stolici pritomnosť baktérií: klebsiella, escherichia coli, pseudomonas aureginosa.

Je to pomerne bežný nález, alebo sa mám znepokojovať?

Nedostal na to žiadne lieky, iba má naďalej užívať probiotiká.

Môžu tieto baktérie spôsobovať aj výskyt drobných stôp krvi v stolici?

Mohla by byť prítomnosť krvi v stolici následkom očkovania proti rotavírusom?

Alergia sa nepotvrdila.

Ďakujem

Dobrý deň,

výskyt krvi v stolici po očkovaní rotavírusov nie je typické, takže by som to nedávala do priamej súvislosti.

E.Coli a Klebsiela sú baktérie, ktorá sa vyskytujú bežne v tráviacom trakte. Čo sa týka Pseudomonas taktiež je súčasťou bežnej flóry tráviaceho traktu.

Avšak niekedy za určitých podmeinok môže spôsobiť ochorenie gastrointestinálneho traktu - osobne som sa tým nestretla, ale je v literatúre popisované aj takéto ochorenie u malých detí.

Neviem aké probiotiká u synčeka používate. Odporúčam Probiofix (pokiaľ je ešte iba dojčený) alebo Probiofix imun baby (pokiaľ už je prikrmovaný).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas