Syn ma málo železa a bielych krviniek. Vzniká riziko pri očkovaní?

Zodpovedané
10. sep 2019

Dobrý deň,

môj syn mal málo železa a málo bielych krviniek.

Vzniká nejaké riziko pri očkovaní?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dlhodobé zníženie bielych krviniek môže hovoriť o poruche imunity.

Ak bol odber jednorázovo - naberaný počas infektu, tak svedčí o prebiehajúcej viróze a netreba sa báť, keď pri nasledujúcom odbere budú leukocyty v poriadku.

Ak však hodnota bielych krviniek je nízka opakovane, je nutné sledovanie v hematologickej ambulancii a ďalšie odporúčania podľa ich a imunoalergológa.

Na zníženú hladinu železa (ktorá je u dojčených detí veľmi častá) sa predpíše preparát železa.

Všeobecne platí, že aj pri evidentných poruchách imunity detí sa hodnotí benefit/riziko očkovania. Deti sa podľa toho očkujú bežnou schémou, alebo upravenou. Pri neživých vakcínach očkované môžu byť, tam nie je riziko infekcie pri zníženej obranyschopnosti, ktorá môže byť dôsledkom zníženého počtu bielych krviniek.

Podobne pri stavoch so zníženou imunitou je aj očkovanie živými vakcínami žiadúce pre ich ochranný efekt. Je ale potrebné zhodnotiť stupeň zníženia týchto krviniek.

Aj keď predpokladám, že Váš syn môže byť očkovaný, je potrebné vedieť, o aké očkovanie ide, aký je vek Vášho syna a aké sú hodnoty leukocytov a neutrofilov. To už je prvotne potrebné prekomunikovať s obvodným lekárom, prípadne imunoalergológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas