Trojročnej dcérke občas vystúpi teplota. Čo jej môže byť?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý deň,

mojej trojročnej dcérke občas vystúpi teplota. Raz má 36,9°C a o pár dní 38,5°C. Nič iné jej nie je. Bez podania liekov jej vždy klesne a zasa je nejaký čas dobre.

Teraz mala teploty a hnačku. Predtým teplota vybehla a žiadne príznaky ochorenia nemala. Do škôlky ešte nechodí.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

niektoré deti majú takéto bezpríznakové výstupy teplôt, ktoré spontánne bez liečby ustupujú, presne v tomto veku, v akom je Vaša dcérka.

V literatúre je pre to aj špeciálny termín PFAPA, avšak na určenie tejto diagnózy sú nutné opakovane vyšetrenia, odbery u mnohých špecialistov, v podstate len na to, aby sa určila diagnóza, ktorá sa nijako nelieči len sa čaká kým tieto ataky teplôt neprejdú.

Ja osobne si preto myslím, že je to pre dieťa (aj rodiča) zbytočná stresová záťaž.

Ak dcérka nemá žiadne príznaky, je inak zdravá, bezproblémová, tak sa s tým iba naučte žiť, po 5.-6.roku to už určite mať nebude.

Avšak aspoň jeden krvný obraz, odber s-Fe, hepatálnych enzýmov by cestou Vašej pani doktorky mala mať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas