Z čoho môže mať 20-mesačný syn žltú vodnatú stolicu?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

od nedele má 20-mesačný syn žltú vodnatú stolicu, ktorá sa opakuje cca 6x denne. V noci a ráno je ešte dojčený. V nedeľu bol ospalý, pri jedení ho naťahovalo a čo zjedol vyšlo hneď von.

Pondelok to bolo pokojnejšie. Bol živý, ale utorok ho prehnalo 6x. Nevracal a napriek tomu bol živý a veselý. Ciká veľmi málo, ale vodu pije. Nechce papať, má nechutenstvo. Občas mu príde hlad, tak skúšame len stravu vhodnú pri hnačke. Napr. trošku banán, čučoriedky. Sucháre a chrumky vôbec nechce.

Nevyzerá, že by mal bolesti bruška. Nemá horúčky, ani zvýšené teploty a ani žiaden výsev.
Dnes v stredu ho ráno opäť po dojčení riadne prehnalo, opäť veľká žltá vodnato kašovitá stolica. Zjedol len trošku suchého keksíka na obed, nič viac. Je plačlivý. Neviem posúdiť či ho boli bruško.

Môže to byť len vírus?

Je vhodné ísť k lekárovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to ako vírusová hnačka.

Pri bakteriálnej bývajú aj teploty a stolica riadne zapácha. Býva skôr zelená, prípadne s krvičkou. Každopádne ak by aj išlo o bakteriálnu, k čomu sa neprikláňam.

Liečba je rovnaká:
1. dostatočná hydratácia
2. diéta (banán, cesoviny, ečivo, ryža, ryžová kaša, zemiaky)
3. probiotiká Probiofix imun baby - využívať celé balenie

K lekárovi choďte vtedy, ak sa Vám bude zdať, že nezvládate zabepečiť hydratáciu, či ak by sa pripojila krv v stoliciach, či by sa Vám čokoľvek nezdalo. Takýto stav ako opisujete môže pokojne trvať aj týždeň.

S diétou potom začínať opatrne a postupne. Najmä s mliekom, syrami. Dojčenie na požiadanie je výborná vec, neobmedzujte ho v tom nijako. Ak aj nemá chuť jesť, aspoň sa bude dojčiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas