Začína u môjho syna autizmus alebo ADHD?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom 2,5-ročného syna.

Test AS detected a Mchat vyšiel negatívny. Ide o to že syn chodí veľmi často po byte po špičkách. Býva nepokojný, často drží prsty na rukách v krvčovitých polohách (ako keby luskanie), veľa tlieska - forma sebastimulácie. Z času na čas robí zvláštne pohyby rukami. V poslednej dobe sa aj holý veľa škriabe.

Porozumenie a hovorenie je bez problémov. Veľa už rozpráva, vie počítať do 10. V kolektíve rád pozoruje deti. Chodíme na cvičenia pre deti a nie vždy sa rad zapája do aktivít, ktoré robia druhé deti. Ale napr. pozoruje miestnosť, všíma si zvláštne veci. Vadia mu otvorené skrine, zatvára ich, vadí mu neporiadok a spinave rúčky. Očný kontakt s nami má, no niekedy pri hre si nás nevšíma. Počas noci sa často budí.

Začína u môjho syna autizmus, ADHD alebo Asperger?

Zvažujeme aj vyšetrenie u psychológa.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak vyšli testy negatívne, nemalo by ísť o PAS (autizmus a Asperger). ADHD sa prejavuje inak.

Niektoré črty správania sa však javia ako neobvyklé. Ak Vás to vyrušuje - robí to často, je na uistenie vhodná diagnostika - pokojne detským psychológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas