Zápal obličiek u ročného dieťaťa. Poradíte mi ohľadom krvného obrazu?

Zodpovedané
10. sep 2020

Dobrý deň,

moja ročná dcéra prekonala zápal obličiek. Dva dni sme boli v nemocnici a dostávala antibiotiká do žily. Do 25.8.2020 užívala perorálne antibiotiká Zinnat a stav sa jej zlepšil.

Keď sme išli 28.8.2020 na kontrolu krvného obrazu po skončení liečby, tak výsledky ukázali, že má znížené neutrofily. Pri krvnom obraze robenom v nemocnici to po dvakrát nemala. Vyšla parainfekčná anémia, čo ale zase nemala pri kontrolnom krvnom obraze.

Tam mala všetky hodnoty v poriadku, okrem tých neutrofilov. Teraz dávame vitamín B a C a máme prísť na konci mesiaca zase na odber krvi.

Môže to mať znížené z toho zápalu, resp. z tých antibiotík?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka znížený ch neutrofilov - je to pomerne bežný jav po užívaní antibiotík pri bakteriálnej infekcii.

Čo sa týka anémie, taktiež je spôsobená tým istým a to treba odsledovať - aj preto kontrolný odber.

Vitamíny pokojne užívajte. Pri zápale obličky sa okrem toho odporúča brat extrakt z brusníc (aj teraz ešte nasaďte aj keď je to "ex post") - Urinal sirup.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas