Manžel pracujúci v Rakúsku, ja na materskej. Ako postupovať?

Zodpovedané
6. nov 2023

Dobrý deň,

od 1.1.2024 manžel nastupuje do práce v Rakúsku. Ja som momentálne na materskej. Viem, že potom by som musela rodičovský príspevok žiadať, teda manžel v Rakúsku.

Čo potom ja?

Musím sa vrátiť do práce?

Mám nárok ostať doma do 3 rokov dieťaťa, aj keď nebudem poberať rodičovský na Slovensku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak manžel na Slovensku nebude poberať rodičovský príspevok a tým pádom za neho nebude platiť štát na zdravotné poistenie (bude mať zdravotné poistenie v Rakúsku), v zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov. Túto možnosť si overte vo svojej zdravotnej poisťovni.

Pokiaľ ste na rodičovskej dovolenke, na nej môžete zostať do troch rokov veku dieťaťa aj bez poberania rodičovského príspevku, len ak sa nenahlásite do ZP ako som uviedla vyššie a nevrátite sa do zamestnania. Stanete sa tzv. samoplatcom zdravotného poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka