Ako zlepšiť nočný spánok 3,5 ročného synčeka?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 3,5 ročného synčeka, ktorý bol od narodenia horší spáč. Je aj veľmi citlivý. Inak je zlatý, primerane samostatný a veselý.

Má 1,5 ročného bračeka, s ktorým vychádza dobre.

V noci sa však niekoľkokrát budí. Spí spolu s bratom vo veľkej posteli v detskej izbe. Budí sa, aby som ho zakryla, dala vycikať, poškriabala. Niekedy sú budenia v rámci normy. Zobudí sa a hneď zaspí.

Niekedy však vyžaduje, aby som tam s ním bola. Keď odídem, tal sa zobudí. Unavuje ma to, lebo čakáme bábätko. Cez deň sa našim deťom venujem sama a s radosťou na 100 percent. V noci potrebujem oddych, lebo inak nevládzem.

Mladší syn už takmer rok prespáva noc (12 hodín). Má mojkáča, spí s ním. Starší syn si tento zvyk nevybudoval. Má síce macka, ale neukľudní ho. Hovorí mi, že je v izbe sám. Pritom sám nie je. Do škôlky nechodí, tiež sa tam cítil sám. Tak sme ho nechali doma.

Je takéto správanie v norme, alebo si tým kompenzuje niečo?

Mám vyhovieť jeho požiadavkám a byť pri ňom celé noci?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu synčekovi vytvárate domov s atmosférou prijatia a láskavej starostlivosti. Zdá sa, že jeho citlivosť by mohla byť dôvodom prerušovaného spánku.

Citlivé dieťa môže počas dňa nazbierať množstvo emócií, ktoré nie je schopné spracovať, a tak to robí aj v noci. Tieto ho môžu prebúdzať. Vyjadrením „cítim sa sám“ dáva najavo, že potrebuje uistenie a to pochopiteľne najviac vníma od Vás –mamy. Vplyv na zvýšenú potrebu Vašej blízkosti môže mať potenciálne aj príchod ďalšieho súrodenca.

Ako mu pomôcť k lepšiemu spánku?

Pomôžte s uvoľnením nazbieraných emócií počas dňa. Cielene sa s ním hrajte hry ,pri ktorých sa nasmeje. Vankúšová vojna, naháňanie, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uteká a sa smeje, zápasenie s otcom. Samozrejme nie tesne pred spaním.

Presne tak ako dospelí aj niektoré deti majú problém s upokojením sa, aby mohli zaspať. Niektorým deťom pomáha hudba. Môžete ho skúsiť naučiť hlbokému nádychu a potom pomalým výdychom hlboko vydýchnuť. Tým sa vypnú varovné systémy tela a prejde do uvoľneného stavu.

Aby aj Vy ste získala potrebný spánok, skúste sa pri vstávaní k synčekovi vystriedať s otcom. Je pre neho rovnako plnohodnotným uistením ako Vy.

Držím palce!